online cvičení

logo ovoce do škol

Vybavení učebny F - Ch

EU

Program "Vzdělávání pro konkurenceschopnost"

EU

Projekt "Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi"

EU

Projekt "Společným vzděláváním k pevnějším sociálním vazbám III"

EU

Realizace energeticky úsporných opatření v objektu ŠJ při ZŠ a MŠ Horní Benešov

EU

Modernizace odborné výuky v ZŠ Horní Benešov

EU

Akce školy duben 2018

Oznámení o ředitelském volnu

Ředitelství školy vyhlašuje ve dnech 30. dubna 2018 a 7. května 2018 ředitelské volno pro žáky všech ročníků ZŠ.
V těchto dnech nebude zajištěn provoz školní jídelny a školní družiny.
Děkujeme za pochopení.

• • •

Exkurze do Osvětimi

Základní škola v Horním Benešově zorganizovala pro 8. a 9. třídu výchovně vzdělávací exkurzi do polské Osvětimi. Žáci navštívili místo bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora, který se stal symbolem holocaustu. Žáci si dobrovolně vybrali účast na školním vzdělávacím programu, který je rozšířením a názorným přiblížením učiva dějepisu v devátém ročníku, kde je jedním z témat i druhá světová válka a s ní spojené téma šoa, koncentrační tábory a zločiny proti lidskosti. Navštívili jsme dva tábory, které se u Osvětimi nacházejí, a to Auschwitz a Birkenau, v každém jsme prožili cca 1,5 hodiny a průvodce nás informoval o tom, co se v táboře dělo, jak se tam přežívalo i umíralo.
Chceme poděkovat účastníkům exkurze za jejich chování, které odpovídalo pietnímu charakteru místa.
Závěrem si dovolím citovat filosofa George Santayanu, jehož výrok se nachází u vchodu do jednoho baráku v KT Auschwitz: "Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k tomu ji opakovat".

Mgr. Roman Imrich

• • •

Změna provozní doby střední třídy v mateřské škole

Oznamujeme, že od 23. 4. 2018 dochází ke změně provozní doby ve střední třídě v mateřské škole.
Provoz je nyní od 7:05 do 15:00 hodin.
Děkujeme za pochopení.

• • •

Mumie a čokoláda

Poznávání spojené s pošimráním chuťových buněk čekalo ve středu 25. dubna žáky šestých tříd a devítky. Už v šest ráno jsme si to uháněli vlakem do našeho hlavního města. Na jedenáctou jsme měli objednanou >výstavu Mumie světa v pražských Holešovicích na Výstavišti.
Uzamkli jsme všechny tašky, batůžky, bundy a telefony do skříně a vydali se za poznáním. Na 2000 m2 se rozkládá úžasná výstava o mumiích z celého světa – od Egypta přes Indiány Peru, Burnsovu sbírku ke studiu anatomie až po maďarský Vác. Spoustu informací psaných i mluvených doplňovaly skutečné exponáty. Zvláštní pocit si uvědomit, že tyto hodně staré mumifikované ostatky byli kdysi lidé.
Po načerpání spousty informací jsme se vydali tramvají a metrem do centra Prahy, kde po krátké pauzičce na oběd, jsme se vydali do ulice Celetné. Tam sídlí Muzeum čokolády. Děti se dozvěděly zajímavosti o pěstování, sklizni a úpravě kakaových bobů, o historii čokolády. Mohly ochutnat pět druhů belgické čokolády a viděly, jak se vyrábějí pravé belgické pralinky (samozřejmě i zde mohly ochutnat). Někteří zašli i do prodejny čokolády, která je v přízemí muzea a nakoupili nezbytné čokoládové suvenýry domů.
Den velmi rychle ubíhal a my se vydali na Václavské náměstí (prostě nemohli jsme se nevyfotit u Václava na koni) a tradá na vlak a domů.
Počasí bylo slunečné a my odjížděli obohacení o spoustu zážitků.

mumie 18 1 mumie 18 2

Mgr. Beata Dostálová, učitelka

• • •

Je libo trochu muziky?

Dá se vzdělávat i hudbou? No samozřejmě! Přesvědčila se o tom celá naše škola od prvňáčků až po deváťáky na koncertu pro školy Cimbálové muziky RÉVA. Tahle cimbálovka – ta to panečku umí roztočit. Předvedli dětem, že na nástroje jako je cimbál, housle, kontrabas a klarinet se dá hrát kromě lidovek s klidem jazz, Beatles, Jožin z bažin a třeba i Pohoda od Kabátu. Došlo však i na vážnou hudbu – Smetanovu Vltavu, která plynule přešla do jazzové úpravy. Muzikanti strhli děti ke spolupráci, zpívání i soutěžení. Koncert rychle uběhl a všichni si jej náležitě užili. Už teď se těšíme na "někdy příště" s Cimbálovou muzikou Réva ze Zlína.

Mgr. Beata Dostálová

• • •

Zápis dětí do 1. třídy

zápis 18 1

V pátek 13. dubna 2018 proběhl na naší školičce zápis žáků do prvních tříd. Letos si děti zacvičily se Zvířátky na olympiádě.
Zápis proběhl trošku jinou formou. Byl zaměřen hlavně na komunikaci, pohyb a sebeobsluhu. Tyto dovednosti dnešním dětem trošku chybí. Důležitá pro vstup do školy je z našeho hlediska jazyková zdatnost, respektive správná výslovnost a porozumění mluvenému slovu. Pokud tímto dítě nedisponuje, má později problémy při čtení, diktátech, při hláskování, nebo i při jednoduché slovní kopané, kterou jsme všichni hrávali jako malí. Problémy se pak objevují ve všech předmětech, jelikož komunikace je zastoupena všude.
Musíme děti pochválit za krásné písničky a básničky, které jsme od nich slyšely!
Dále si předškoláci vyzkoušeli některý z grafomotorických prvků. Všichni si mohli vybrat. Někdo maloval zebře pruhy, jiný zkusil nakreslit krtkovi kopečky. Milovníci koček motali klubíčka a rybáři rybkám navlnili vlnky. Dobrodruzi nabrousili krokodýlovi zuby, nebo si zaskákali se zajíčky. U těchto činností se sleduje držení tužky a s jakou lehkostí je prvek proveden.
Co se sebeobsluhy týče, zapínal se zip, knoflík, oblékaly prstové rukavice, zavazovaly tkaničky. Vždyť opice by tady u nás jinak určitě zmrzla! Pohybovou zdatnost prokazovali budoucí prvňáčci podlézáním i prolézáním v opičí dráze, vyzkoušeli si lachtaní házenou, zahráli si na nezbedné vrabčáky, nebo si zacválali jako koníci. Kdo navštívil kočičí akrobatku, neměl úkol vůbec jednoduchý, protože projít se po střeše (po lavičce) jako kočka není vůbec lehké!
Děti si odnesly krásné dárečky, něco na zub a upomínkové listy. Všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na přípravě a hladkém průběhu zápisu, velmi děkujeme!

učitelky z 1. stupně ZŠ

• • •

Krajské kolo recitační soutěže by se bez nás neobešlo

brýle

Už jste někdy hledali brýle? Co to má společného s recitací? Hodně. Adéla Kozelková, žákyně 6. A naší základní školy, se stala vítězkou okresního kola recitační přehlídky dětských recitátorů v Krnově a postoupila tak do krajského kola, které se konalo v pátek 13. 4. 2018 v Ostravě-Mariánských Horách ve Středisku volného času Korunka.
Zde předstoupila Adéla před porotu a konkurenty ze stejné kategorie právě s textem nazvaným "Brýle". Všechny přítomné pobavila humorným příběhem, vtipnými gesty a legračními grimasami, kterými vyšperkovala vypravovaný příběh.
Z ostravské přehlídky postoupili z každé kategorie do celostátního kola dva účastníci, ostatní místa porota nevyhlašovala, protože výkony recitujících byly výjimečně vyrovnané a porota se vyjádřila tak, že vlastně všichni nepostupující obsadili imaginární třetí místo. Takže jsme se umístili "na třetím místě". V každém případě jsme zažili krásné poetické odpoledne, k jehož průběhu jsme s našimi "Brýlemi" také přispěli.

PhDr. Jana Semerová

• • •

Volby do školské rady 2018

Vážení rodiče,

dovolujeme si Vás oslovit s žádostí o spolupráci při volbách členů školské rady pro následující období.
Pokud jste neobdrželi žádost od Vašeho dítěte, můžete si ji stáhnout zde

• • •

Pozvánka na zápis do 1. třídy pro školní rok 2018 - 2019

V pátek 13. dubna 2018 od 13:00 do 17:00 hodin v budově 1. stupně ZŠ Horní Benešov. Nezapomeňte sebou vzít rodný list dítěte.

Termíny dílniček pro budoucí prvňáčky naleznete zde

• • •

Objevujeme vědu

Že krásy chemie a fyziky se dají objevovat i jinde než ve školních lavicích, se žáci přesvědčili v povelikonočním úterý, dne 3. 4. 2018. Organizace "Spoznávaj vedu" ze slovenských Levic přijela s putovní výstavou "Fyzikálne a Chemické pokusy". Tělocvičnu v průběhu tří vyučovacích hodin postupně zaplňovaly děti od první do deváté třídy. Druhý stupeň se zabýval plyny. Od oxidu uhličitého přes kyslík až po propan-butan. Děti se seznamovaly s vlastnostmi plynů, ale někteří žáci byly i hodně šikovní a ukázali své znalosti z obou předmětů. Spousta žáků si vyzkoušela některé pokusy i sama na sobě – např. hoření propan-butanové pěny na ruce. Ochotně také asistovali u výroby sloní zubní pasty a akustických jevů. Musím pochválit jak pořad "Spoznávaj vedu", tak i naše děti, které krásně spolupracovaly. Doufáme, že se sympatickými Slováky se uvidíme i někdy "nabudúce".

Mgr. Beata Dostálová

• • •

Netradiční Den Země proběhl letos ve škole

Výchovně vzdělávací program, který v rámci Dne Země absolvovaly všechny třídy naší základní školy, se letos zaměřil na zvýšení povědomí o správném třídění a recyklaci odpadu. Akce proběhla v prostorách školy v učebnách opatřených interaktivní tabulí.
Dva pracovníci firmy EKO-KOM zasvětili děti od 1. až po 9. třídu do tajů třídění, recyklace a využití obalového odpadu na kvalitní evropské úrovni. Lektoři přijeli s programem nazvaným "Tonda Obal na cestách". Tuto pojízdnou výstavu, která je realizována na českých školách již přes 20 let, navštívilo za dobu její existence přes 2 miliony dětí. Na akci se žáci dozvěděli, jak, kam a proč se odpad třídí a co se z něj dále vyrábí. Děti měly rovněž možnost podívat se na vzorky recyklovaných materiálů.
Žáci se mimo jiné dozvěděli zajímavé informace, že každý z nás, kdo je oblečen do fleesové mikiny, má vlastně na sobě 130 PET lahví, nebo že vlastně automobil je téměř celý vyrobený z odpadu.

PhDr. Jana Semerová

Více informací o projektu naleznete zde

• • •

Street Hockey

I letos jsme se zapojili do florbalové soutěže zvané Street Hockey. Soutěž je určena spíše pro žáky 1. stupně a část šesťáků. Jako soupeře nám bylo vylosováno družstvo ze ZŠ ve Velkých Heralticích. Družstva se musí mezi sebou utkat na domácí i soupeřově půdě. Pokaždé se hraje 2 x 10 min a každý poločas je hodnocen zvlášť.
První zápas jsme hráli 20. 3. v naší sportovní hale. Bohužel vstup do zápasu se nám moc nepodařil, a ačkoliv pak hoši zabrali, zvrátit skóre už se nám nepodařilo. Druhý poločas se nesl v lepším duchu, bohužel jsme jej v závěru jen těsně prohráli.
V pátek 23. 3. následovala odveta ve Velkých Heralticích. Abychom si vynutili prodloužení, museli jsme vyhrát oba poločasy. Posíleni Martinem Kašpárkem na postu brankáře jsme chvíli živili naději na výhru, ale pak jsme polevili v obraně a bylo hotovo. Družstvo z Heraltic nám letos oplatilo porážku z utkání hraného před dvěma lety a zaslouženě postoupilo do dalších bojů.
Uvidíme v příštím roce, zda se nám podaří vylepšit náš herní projev a vybojujeme si postup do dalších kol.
Složení družstva: Jakub Duškevič, Martin Knapík, Matěj Havránek, Jakub Nikodém (žáci 5. třídy), Jaroslav Kovář, Martin Kašpárek (6. B), Erik Mikšík (6. A)

Mgr. Zuzana Holušová

• • •

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ A ZÁPIS DO 1. TŘÍDY

zápis 18

Den otevřených dveří pro budoucí prvňáčky a jejich rodiče.
Ve středu 4. 4. 2018 od 8:00 do 17:00 hodin, mohou děti, které se chystají k zápisu, navštívit výuku ve třídě 1. A v budově 1. stupně ZŠ Horní Benešov. Pro budoucí prvňáčky i jejich rodiče budou přichystány první dvě vyučovací hodiny.
Rodiče, kteří nemohou s dětmi přijít dopoledne, budou mít možnost prohlédnout si školu až do 17:00 hodin..

Žádáme rodiče, aby respektovali školní zvonění:
1. vyučovací hodina: 8:00 - 8:45 hod
2. vyučovací hodina: 8:55 - 9:40 hod

Kontakty:
Ředitel školy Mgr. Zdeněk Žanda – 775 318 429, 554 719 296
Zástupce ředitele Mgr. Eva Krsková – 739 206 429

Plakát k zápisu pro školní rok 2018/2019 naleznete zde

Pozvánku na pracovní dílničku pro budoucí prvňáčky naleznete zde

• • •

<< Zpět

covid info

online výuka

google classroom

dm software

Nepřehlédněte

KONTAKTY NA VEDENÍ ŠKOLY
775 318 429 - ředitel školy
739 206 429 - zástupce ředitele školy

• • •

Konzultace školního metodika prevence, Mgr. Beaty Dostálové: každé pondělí od 14.00 - 15.00 hodin.

• • •

Termíny prázdnin ve školním roce 2021 - 2022

• • •

FB stránka školy
fb

• • •

FOTOGALERIE ZŠ i MŠ zde
rajče foto

• • •

NOVÁ FOTOGALERIE MŠ zde
rajče foto

• • •

POVINNÁ DOCHÁZKA PŘEDŠKOLÁKŮ - NOVINKY V MŠ

• • •

certifikát UNICEF - NIC MOC

• • •

Co zabere na vši - informace

• • •

Vybrané kapitoly výchovy ke zdraví Sexuální výchova

• • •

Seznam alergenů

• • •

Nové projektové vize stavebních úprav školy
(velké soubory pdf, pomalejší načítání)

zahrada

zasedačka

• • •

Doporučujeme

Program Adobe reader
(pro soubory pdf) ke stažení zde
 
tlačítko

© Základní škola Horní Benešov
web & design: Lenka Kuchařová 2010 e-mail: kucharova.zshb@seznam.cz