Akce školy květen 2014

OVOV - Odznak všestrannosti olympijských vítězů

OVOV

V pátek 30. 5. 2014 se na naší škole konalo sportovní dopoledne v rámci sportovního pohybového programu nazvaného OVOV. Děti z 1. stupně závodily v 6 disciplínách a žáci z 2. stupně se probojovali celkem 7 disciplínami:
hod medicinbalem, kliky, sedy - lehy, skok přes švihadlo po dobu 2 minut, dribling mezi kužely po dobu 2 minut, sprint na 60 m a trojskok.
Vyhodnoceni byli vždy 3 dívky a 3 chlapci s nejlepšími výkony v každé třídě.
Další informace najdete ve školním časopise Vlaštovka.

Ing. Jan Krasula

• • •

Projekt  Poznej své okolí  se konal i letos

raduň

Letos jsme se rozhodli navštívit hrady a zámky v našem regionu.
Naši prvňáci navštívili zámek Bruntál, žáci 2.- 4. třídy zhlédli zámek v Raduni u Opavy a jeho okolí. Děti z 5.- 9. třídy se rozdělily na poloviny a jedna skupina navštívila vzdálenější zámek Jánský vrch v Rychlebských horách. Ostatní odjeli směrem Šternberk u Olomouce, kde je čekal program  Dobytí pevnosti Boyard  v prostorách šternberského hradu.
Akce se konala v úterý 27. 5. 2014 a pokračovala ještě ve středu 28. 5., kdy žáci nabyté informace, vědomosti a zážitky zpracovávali a předávali těm, kteří navštívili jinou lokalitu.

PhDr. Jana Semerová

bruntál jánský vrch

Cílem výletu se stala Praha

praha

Na poslední školní výlet se letos žáci 9. třídy vydali do Prahy. Protože jich bylo málo, doplnila jejich řady čtveřice osmáků a všichni si výlet ohromně užili, což můžete vidět na fotografiích, které během tří dnů na cestách pořídíli. Pokud Vás zajímají podrobnější informace o této cestě, přečtěte si letošní vydání Vlaštovky.

Ostrava - Landek

landek

Co je to  Landek ?
Jedná se o největší hornické muzeum v ČR, které se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek v Ostravě a leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky přivedli autory hry LARP situovat přírodovědně zaměřenou hru  Mendlovo dědictví  do uvedené lokality.

A kdy se akce uskutečnila?
Ve středu 14. 5. 2014.
Naši žáci byli zároveň herci a zároveň diváci. Hráli sami pro sebe a při hře se propracovali ke kořenům genetiky, zkoumali jednotlivé vzorky půdy, experimentovali s rostlinami, seznámili se s chemickými procesy. Navíc se všichni během hry moc nasmáli a pobavili.
Skupina, která se zrovna hry nezúčastnila, absolvovala prohlídku hornického muzea, a že toho bylo k vidění hodně, můžete posoudit podle přiložených fotografií.

PhDr. Jana Semerová

Historická exkurze do Osvětimi

osvětim

Dne 7. 5. 2014 jsme se my deváťáci a osmáci z naší školy vydali na exkurzi do polského koncentračního tábora Osvětim. Všichni z nás, kteří se zúčastnili, si tento poznávací výlet vybrali dobrovolně, a jelikož máme v osnovách učivo o 2. světové válce, tak nám tuto exkurzi vedení školy schválilo.
Cesta byla celkem zdlouhavá, ale výsledek stál za to. Osvětim je městečko v jižním Polsku, kde byl v bývalých kasárnách polské armády v roce 1940 založen koncentrační tábor (později spíše vyhlazovací).
Hned po příjezdu na místo jsme spatřili budovy, ve kterých věznění lidé v době 2.světové války pobývali. Z výkladů našich paní průvodkyň docela mrazilo v zádech! Viděli jsme komory plné pravých lidských vlasů, dětských botiček, zubních protéz, nádobí... Vše patřilo bývalým vězňům. Bylo to děsivý pohled, ale byl to opravdový zážitek, prožili jsme si v myšlenkách historii, o které jsme se v dějepise učili.
Za tuto exkurzi bych chtěla poděkovat vedení školy, že nám cestu povolilo a panu učiteli Imrichovi, že tento výlet zařídil.

Taťána Svobodová, žákyně 9. třídy

Den Země na prvním stupni ZŠ

den země

V pondělí 5. 5. 2014 jsme se my deváťáci zúčastnili projektu pro první stupeň - Den Země. Pomáhali jsme paní učitelce Blažkové chystat výchovný dopolední projekt o naší planetě. Připravili jsme si ve skupinkách témata o třídění odpadu (sklo, papír, plasty, elektro a nebezpečný odpad). Do školy jsme přišli o něco dříve, jelikož jsme si museli přichystat svá stanoviště, která byla za parkem u Benekovu. Poté jsme se vrátili zpět do městské knihovny a počkali jsme, než žáčci z prvního stupně zhlédli promítanou prezentaci. Pak jsme společně odešli do parku k Benekovu. Myslím, že děti to docela bavilo a doufám, že si i něco zapamatovaly z našich výkladů. Ale podle jejich výrazů v obličejích můžu tvrdit, že je tento projekt nadchl a zároveň děti pomohly Zemi, jelikož při své cestě po stanovištích posbíraly odpadky. Dokonce se vyvedlo i počasí, takže se nám tento projekt povedl.

Taťána Svobodová, žákyně 9. třídy

• • •

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

dalskabáty

Co se stane, když se čertu poslanému na zem mezi lidi nechce strašit? V pekle bijí na poplach, protože v Dalskabátech už celé roky nikdo nespáchal žádný hřích. Zmatky způsobí ve spořádané vesnici nový pekelný vyslanec, který nastoupil na místo faráře a svými intrikami chce prosadit lumpárny a zlo ve vsi. Naštěstí svérázná hubatá Marie Plajznerka na napravený čert Trepifajxl, řečený Mates, protlačí dobro na první místo. Dobro a zlo svádějí přece věčný boj o lidské duše, tak proč ne zrovna ve veselé pohádce?
A přesně takovéto divadelní představení navštívili žáci 6. - 8. třídy naší "základky" se svými učiteli ve Slezském divadle v Opavě. Divadelní hře věnovali školáci celé pondělní dopoledne (5. 5. 2014). A všem se to moc a moc líbilo.

PhDr. Jana Semerová, učitelka

Vše o představení naleznete zde >>

dalskabáty 2 dalskabáty 3

POVINNÁ DOCHÁZKA PŘEDŠKOLÁKŮ - NOVINKY V MŠ

Termíny prázdnin ve školním roce 2017 - 2018

• • •

NEVYŠLO NA VAŠE DÍTĚ VOLNÉ MÍSTO V MATEŘSKÉ ŠKOLE?

Řešení najdete u nás!

FOTOGALERIE ZŠ i MŠ zde
rajče foto

NOVÁ FOTOGALERIE MŠ zde