Ve školní družině neznáme nudu

Od začátku školního roku docházelo kvůli zhoršující se situaci ohledně pandemie koronaviru k mnoha změnám. V celé škole jsou nastavena bezpečnostní opatření, zvýšený je hygienický režim a to vše se týká také naší družiny. Nejen děti, ale také my vychovatelky, jsme se musely přizpůsobit situaci a rozdělit děti do jednotlivých oddílů. Děti jsou ale velmi přizpůsobivé a myslím si, že si zvykly rychle. Včetně našich nejmladších prvňáčků. V mém oddíle jsou od začátku ledna po návratu z vánočních prázdnin umístěni žáci 1. A.
Po příchodu z oběda jsme zvyklí denně číst ze Slabikáře, povídáme si o tom, co jsme přečetli, případně některá slova vytleskáváme na slabiky. Občas dětem připravím pracovní list k procvičení počtů nebo psaní, procvičujeme psaní číslic, které se děti naučily s paní učitelkou ve třídě. Pomocí her a kartiček s písmeny rozšiřujeme slovní zásobu a matematické hry pro nejmenší nám pomáhají s procvičením počtů. Každý den hrajeme společně stolní hry, vzdělávací hry pro nejmenší, přírodovědné hry, hry podporující postřeh a paměť. Děti si staví ze stavebnice, skládají puzzle, občas mi namalují krásný obrázek a nebo si jen tak v kruhu povídáme o rodině, o kamarádech aj. Hudební nástroje, které máme v družině, využíváme k rozdělení slov na slabiky a procvičení rytmu.
Ve třetím lednovém týdnu jsme uspořádali v naší družince pexesový turnaj, všechny děti dostaly za odměnu pamětní diplom a ti nejlepší získali navíc sladkou odměnu.
Protože se to dětem moc líbilo, rozhodla jsem se, že 11. 2. v naší družince proběhne další soutěž – tentokrát "Hod na terč". Této soutěže se zúčastnilo více dětí, takže diplom získalo pouze nejlepších 5 dětí, ostatní dostali cenu útěchy v podobě bonbónu a nejlepší 3 získali k diplomu ,"Krtečkovo" lízátko :-). Všechny výherce i nevýherce jsme podpořili společným potleskem a už teď se děti těší na další soutěž, kterou vyhlásím v posledním únorovém týdnu.

Myslím si, že v tomto budu za jedno i s paní vychovatelkou Zahumenskou z 1. oddílu a s paní vychovatelkou Šidliákovou z 2. oddílu ŠD, že i když je tahle doba náročná pro všechny a my bychom si moc přály, abychom mohly mít zpátky v jednotlivých oddílech všechny děti tak, jak jsme zvyklé, tak se snažíme, aby byly děti v družince šťastné, klidné a spokojené, chodily tam rády a ten společně strávený čas s námi si užily.

Přeji všem pevné zdraví a smysluplně strávený čas s dětmi.

Taťána Knapová, vychovatelka 3. oddíl ŠD