Olympiáda v českém jazyce

40. ročník – 2013/2014
školní kolo

olympiada čj

Olympiáda byla stejně jako v každém roce určena žákům 8. a 9. tříd a my jsme šli do toho.
V pátek 29. 11. 2013 se v 11 hodin sešli v učebně českého jazyka zájemci o absolvování olympiády. Žáků bylo celkem 18, z toho 7 deváťáků a 11 osmáků.
Po zahájení a organizačních pokynech byly rozdány testy a následujících 60 minut měli zúčastnění o zábavu postaráno. Žáci se tak trochu obávali, co je čeká, ale úplně jednoduché to neměli. Však posuďte sami. Byl tam například tento úkol:

Následující jména míst (především obcí a jejich částí, ale i míst neosídlených) rozdělte do skupin podle toho, čím je jejich pojmenování motivováno, tedy podle čeho se daná místa jmenují, a ke každé vytvořené skupině tuto motivaci napište.

Březovec, Dubenec, Hlinec, Husinec, Jablonec, Jílovec, Kamenec, Kozinec, Lískovec, Měděnec, Modřec, Radvanec, Rudolec, Slivenec, Smrkovec, Sovinec, Stříbřec, Šedivec, Tisovec

Nebo se Vám bude zdát jednodušší následující úkol?

Napište pět různých existujících českých příjmení, která mají ve svém základu osobní jméno Pavel.

olympiada čj

Tak co Vy na to?

Maximálně mohli "olympionici" za celou gramatickou část získat 21 bodů.
Po hodině byla přestávka. Žáci se posilnili zbývajícími svačinkami, vypili poslední zásoby, provětrali se na školní chodbě a znovu zasedli do lavic. Před nimi byla druhá část olympiády. Čekal je sloh. Téma znělo:

Možná se vám už také stalo, že...

Úkolem bylo napsat příběh začínající zadanou větou. Doporučená délka slohové práce byla 20 – 25 řádků.
Vymezený čas pro slohové tvoření byl stejný jako v první části. Sloh se také bodoval, a to v rozmezí 0 - 10 bodů.

A jak to dopadlo?
Nejvíce bodů ze všech získala Karolína Hradečná z 8. třídy a stala se tedy s 26 body vítězem školního kola Olympiády v českém jazyce.
O 2. a 3. místo se se stejným počtem bodů (25 b) dělí Taťána Svobodová z 9. třídy a Adéla Hrozová z 8. třídy.
Všechny tři bojovnice byly oceněny knižní odměnou.

Děkujeme všem za účast.

PhDr. Jana Semerová