online cvičení

logo ovoce do škol

Vybavení učebny F - Ch

EU

Program "Vzdělávání pro konkurenceschopnost"

EU

Projekt "Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi"

EU

Projekt "Společným vzděláváním k pevnějším sociálním vazbám III"

EU

Realizace energeticky úsporných opatření v objektu ŠJ při ZŠ a MŠ Horní Benešov

EU

Modernizace odborné výuky v ZŠ Horní Benešov

EU

Turisticko-vzdělávací pobyt – Pszów

Město Horní Benešov ve spolupráci s městem Pszów nám, žákům 4. a 5. třídy, umožnily krásný turisticko – vzdělávací zájezd do Polska.
V pondělí 20. 5. 2013 byl sraz na 1. stupni ZŠ. Po rychlé kontrole zavazadel a nutných dokumentů, jsme se všichni přesunuli na náměstí, kde na nás čekal autobus, který řídil pan Karafiát. Cesta trvala asi 2 hodiny.
Když jsme dorazili do Pszówa, uvítaly nás milé průvodkyně, které nás zavedly do krásného hotelu, po ubytování jsme zamířili do restaurace s výborným obědem.

pszow

První návštěva byla v Ratibořském zámku, kde jsme shlédli krásné památky. Dále pak Arboretum Bány Moravské a mini ZOO. Nechyběla ani zmrzlina, která byla...no prostě báječná. Po návratu na hotel nás čekala výtečná večeře a čínský večer. Naučili jsme se psát čínské číslice i čínský obrázek, viděli jsme čínské představení s drakem, a na závěr jsme si užili mnoho legrace, když jsme se učili jíst čínskými hůlkami. Celým večerem nás provázela skupina polských nadšenců pro čínskou kulturu.

pszow 3

Druhý den jsme odjeli do hornických dolů, kde jsme dostali dárek a podívali se, jak to vypadá ve cvičném dole. Po návratu jsme se dozvěděli, že kvůli komplikacím se musíme přestěhovat. Během několika minut jsme se přestěhovali do nového hotelu nad naší restaurací. Výhoda byla v tom, že každý, až na paní učitelky, měl na pokoji koupelnu s toaletou.

Večer jsme šli na "Bojisko". byl to malý park s ohništěm, rybníkem a loukou, kde na nás čekaly polské děti. Společně jsme hráli hry a poté opékali. Někteří žáci vyhráli ceny z rozmanitých disciplín. Naše děti byly, stejně jako polské děti, velice šikovné.
Výborné 1. místo vyhrála A. Raková (obruč) nebo F. Jelínek (fotbalové přihrávky) a mnoho dalších.
Ve středu nás čekala dlouhá cesta do Krakówa. Spolu s průvodkyněmi jsme navštívili nejstarší památky, královský palác, historické náměstí a orloj. Nejzajímavější byl drak chrlící skutečný oheň (znak města). Po prohlídce města jsme poobědvali v útulné restauraci, a že nám vyhládlo. I tentokrát byl oběd na jedničku. Po přesunu jsme navštívili zdejší solný důl ve Wieliczce, krásné solné sochy, kaple, koncertní síně i solné jezero nás ohromily. Celá prohlídka trvala 2 hodiny a byla dlouhá asi 2,5 kilometru. Všichni jsme byli nadšení z krásy, která ze soli vznikla díky přírodě, nebo byla vytvořena lidskou rukou.
Ve čtvrtek jsme navštívili základní školu. Pomalovali a ozdobili jsme si krabičky technikou Decoupage. Výrobky byly krásné a všem se moc povedly. Krabičky si vyzdobily i paní učitelky. Po obědě a krátkém odpočinku jsme se chystali na diskotéku. Polská děvčata nás naučily tanec a následovala diskotéka. Všichni se dobře bavili. Po návratu do hotelu bylo promítaní filmu RRRrrr! Film a celý týden nás unavily a tak nezbývalo než jít spát.
V pátek ráno po snídani probíhalo "Sportovní dopoledne". Rozdělili nás do skupin společně s dětmi z Polska. Každá skupina si vymyslela název a mohlo se začít. Po splnění všech disciplín proběhlo vyhlášení vítězů, vyhráli "Růžoví panteři" s největším počtem bodů – 18,5 bodů. Pak zas honem zpátky do hotelu a následovalo balení a odjezd domů.
Celý týden uběhl jako voda. Všichni byli spokojení i unavení, navázali jsme spoustu nových přátelství a našli nové kamarády. Moc se nám to vše líbilo a rádi bychom se s dětmi z Polska ještě někdy setkali v Polsku nebo u nás. Děkujeme městu Horní Benešov, že nám umožnilo uskutečnit tento pobyt. I p. učitelkám, že to s námi vydržely.

<< Zpět

© Základní škola Horní Benešov
web & design: Lenka Kuchařová 2010 e-mail: kucharova.zshb@seznam.cz